Website Manager

TOP BALLERS BASKETBALL LEAGUE

2023 FALL PLAYOFFS WINNERS


D1 BOYS - PLATINUM

First Place - All World Second Place - Golden Bears




D1 BOYS - GOLD

First Place - Bucks Gold Second Place - Tumakbo Bulls




D1 BOYS - SILVER

First Place - BBallers Hoops Red Second Place - Brea Ballers 8





D1 GIRLS - PLATINUM

First Place - Benchwarmers Second Place - Sparks




D2 BOYS - PLATINUM

First Place - Regulators Second Place - Bullets




D2 BOYS - GOLD

First Place - Black Mambas Second Place - Ninjas




D2 BOYS - SILVER

First Place - Buckeyes Second Place - Brea Ballers 5/6 Black



D2 BOYS - BRONZE

First Place - Prime Time Second Place - Direwolves Black




D2 BOYS - COPPER

First Place - 3 Point Wolfpack Black Second Place - Bucket Squad

 

D2 GIRLS - PLATINUM

First Place - Supersonics Second Place - Panthers




D2 BOYS - GOLD

First Place - Brea Ballers Girls 5/6 Second Place - 3 Point Wolfpack Girls




D2 GIRLS - SILVER

First Place - Tumakbo B3 Second Place - Brea Ballers Girls 4/5



D3 GIRLS - PLATINUM

First Place - Brea Ballers Girls 4 Second Place - HomeCourtEdge Long Beach Girls 10U



D3 BOYS - PLATINUM

First Place - Brea Ballers 4 Second Place - Hydro




D3 BOYS - SILVER

First Place - Direwolves Red Second Place - Placentia Bandits




D4 BOYS - PLATINUM

First Place - Lil' Swoosh Second Place - Brea Ballers 3 Blue




D5 COED - PLATINUM

First Place - Bruins Second Place - Hustle N' Hoop




2023 SUMMER 3v3 TOURNAMENT WINNERS

13U/14U GIRLS

First Place - Mambacitas Second Place - Kawaii Shooters




12U/13U BOYS

First Place - Bucks Second Place - Blazers





11U BOYS

First Place - TW Elite Red Second Place - TW Elite Black





9U/10U BOYS

First Place - Dream Team Second Place - Timberwolves





7U/8U COED

First Place - Lil' Swoosh Second Place - ALR Ice




2023 SUMMER PLAYOFFS WINNERS


D1 BOYS - PLATINUM

First Place - BBallers Hoops Red Second Place - Golden Bears




D1 BOYS - GOLD

First Place - Brea Ballers 7/8 Second Place - BBallers Hoops Black




D1 GIRLS - PLATINUM

First Place - Stanford Second Place - Benchwarmers




D1 GIRLS - GOLD

First Place - Kawaii Shooters Second Place - Sparks




D2 BOYS - PLATINUM

First Place - Tumakbo Bulls Second Place - Bucks




D2 BOYS - GOLD

First Place - Brea Ballers 6 White Second Place - Ninjas




D2 BOYS - BRONZE

First Place - Kong Cobra Second Place - Hawks




D2 GIRLS - PLATINUM

First Place - All-Stars Second Place - All World Girls




D3 BOYS - PLATINUM

First Place - Bucket Squad Black Second Place - OC Heat




D3 BOYS - GOLD

First Place - Tumakbo Tigers Second Place - Direwolves Black




D3 BOYS - SILVER

First Place - Ignite Second Place - Bulls




D3 BOYS - BRONZE

First Place - Bucket Squad Pink Second Place - Brea Ballers 3




D3 GIRLS - PLATINUM

First Place - OGP Anaheim 11U Girls Second Place - Brea Ballers Girls 3/4




D4 BOYS - PLATINUM

First Place - All World Second Place - Hawks




D5 COED - PLATINUM

First Place - ALR Ice Second Place - Brea Ballers 2



D5 COED - GOLD

First Place - Tumakbo Coed Second Place - Wizards



2023 SPRING PLAYOFFS WINNERS

D1 BOYS - PLATINUM

First Place - Tumakbo United Second Place - All World




D1 BOYS - GOLD

First Place - Golden Bears Second Place - Running Rebels




D1 GIRLS - PLATINUM

First Place - Mambacitas Second Place - Benchwarmers




D1 GIRLS - GOLD

First Place - Stanford Second Place - Flames BC 7




D2 BOYS - PLATINUM

First Place - Brea Ballers 6 Blue Second Place - Blizzard




D2 BOYS - GOLD

First Place - Brea Ballers 6 White Second Place - Tumakbo Bolts




D2 BOYS - SILVER

First Place - Hills ELite 11U Second Place - Tumakbo Eagles




D2 BOYS - BRONZE

First Place - Swoosh Second Place - Saints




D2 GIRLS - PLATINUM

First Place - Brea Ballers Girls 6 Second Place - Panthers




D2 GIRLS - GOLD

First Place - All-Stars Second Place - Brea Ballers Girls 5




D3 BOYS - PLATINUM

First Place - HomeCourtEdge Los Alamitos 11U Second Place - Brea Ballers 4




D3 BOYS - GOLD

First Place - Showtime Second Place - Minions





D3 BOYS - SILVER

First Place - Brea Ballers 5 Blue Second Place - Red Hawks




D3 BOYS - BRONZE

First Place - Brea Ballers 3 Second Place - Junior Tigers




D3 GIRLS - PLATINUM

First Place - Brea Ballers Girls 3/4 Second Place - Tumakbo B3




D3 GIRLS - GOLD

First Place - Flames BC 3 / 4



D4 BOYS - PLATINUM

First Place - HomeCourtEdge Hornets Second Place - Hawks




D5 COED - PLATINUM

First Place - Brea Ballers 1/2 Second Place - ALR Ice




D5 COED - GOLD

First Place - Tumkabo B3 Coed / Bunso



D5 COED - SILVER

First Place - Junior Panthers Second Place - Hustle N' Hoop




2022-23 WINTER PLAYOFFS WINNERS

D1 Boys - Gold Division

First Place - Junior Tigers Second Place - All World




D1 Boys - Silver Division

First Place - Brea Ballers 7 Second Place - UCLA




D1 Girls

First Place - Stanford Second Place - Mambacitas




D2 Boys - Gold Division

First Place - AH Supreme Second Place - Brea Ballers 6 White




D2 Boys - Silver Division

First Place - Suns  Second Place - Tumakbo United




D2 Boys - Bronze Division

First Place - Heat Second Place - OGP 11U Blue Boys




D2 Girls - Gold Division

First Place - Sparks Second Place - Brea Ballers Girls 5 Black




D2 Girls - Silver Division

First Place - Brea Ballers Girls 6 Second Place - Eagles




D3 Boys - Gold Division

First Place - Swoosh Second Place - Hawks




D3 Boys - Silver Division

First Place - Buckeyes Second Place - HomeCourtEdge Minions




D3 Boys - Bronze Division

First Place - Bulls Second Place - Cobras




D3 Girls

First Place - Brea Ballers Girls 3/4 Second Place - Tumabko B3




D4 Boys - Gold Division

First Place - Red Hawks Second Place - Timberwolves




D4 Boys - Silver Division

First Place - ALR Rise Second Place - Hawks




D4 Boys - Bronze Division

First Place - HomeCourtEdge Southbay 9U Second Place - Whittier Kings 2





D5 Coed

First Place - ALR Ice Second Place - Golden Bears




2022 FALL PLAYOFFS WINNERS

D1 Boys - Gold Division

First Place - Brea Ballers 7/8   Second Place - Tumakbo Republic




D1 Boys - Silver Division

First Place - AH Supreme Second Place - HomeCourtEdge Los Alamitos 13U/14U




D1 Girls

First Place - Stanford Second Place - Mambacitas




D2 Boys - Gold Division

First Place - Heat Second Place - Brea Ballers 6/7




D2 Boys - Silver Division

First Place - Hills Elite 10U Second Place - Lakers




D2 Girls - Gold Division

First Place - Sparks Second Place - Brea Ballers Girls 6/7




D2 Girls - Silver Division

First Place - Brea Ballers Girls 5 Second Place - Supersonics




D3 Boys - Gold Division

First Place - Swoosh Second Place - Black Mambas




D3 Boys - Silver Division

First Place - HomeCourtEdge Long Beach 10U Second Place - HomeCourtEdge Soutbay 10U




D3 Boys - Bronze Division

First Place - Brea Ballers 4 Second Place - Buckeyes Scarlet




D3 Girls


First Place -Lady Mambas Second Place - HomeCourtEdge Southbay Girls 10U

 


D4 - Gold Division

First Place - Red Hawks Second Place - Brea Ballers 2/3




D4 - Silver Division

First Place - ALR Rise Second Place - Mambas




D4 - Bronze Division

First Place - HomeCourtEdge Long Beach 8U Second Place - Mambacitas






2022 SUMMER 3v3 WINNERS

11U/12U Girls

First Place - OG-4     Second Place - Mendiola Magic




11U/12U Boys

First Place - OGP    Second Place - Chimichangas




9U/10U Coed - East

First Place - Rancho Fire  Second Place - Black Mambas




9U/10U Coed - West

First Place - Fighting Pandas (OVERALL DIVISION CHAMPS) Second Place - Swoosh




7U/8U Coed - East

First Place - Timberwolves Second Place - Lakers




7U/8U Boys - West

First Place - OC Mambas (OVERALL DIVISION CHAMPS) Second Place - Cavs




2022 SUMMER PLAYOFFS WINNERS

D1 Boys

First Place - Tumakbo Republic White  Second Place - Elite Black Mambas




D2 Boys - Gold Division

First Place - HomeCourtEdge Los Alamitos Second Place - Supreme Black Mambas




D2 Boys - Silver Division

First Place - Bucks Second Place - Warriors




D2 Girls - Gold Division

First Place - Stanford Second Place - Sparks




D2 Girls - Silver Division

First Place - Cal Dream Second Place - OGP 11U/12U Girls





D3 Boys - Gold Division

First Place - Lakers Second Place - OGP 10U Blue Boys





D3 Boys - Silver Division

First Place - Brea Ballers Second Place - Black Mambas




D3 Boys - Bronze Division

First Place - OGP 9U Boys Second Place - HomeCourtEdge Minions



D3 Girls

First Place - OGP 20U Girls Second Place - Cal Dream




D4 Boys - Gold Division

First Place - OGP 8U Boys Second Place - Buckeyes





D4 Boys - Silver Division

First Place - HomeCourtEdge Long Beach Second Place - Cavaliers




D5 Coed

First Place - Lakers Second Place - Rockets





 

2022 SPRING CLOSING PLAYOFFS WINNERS


D2 Boys

First Place - Tumakbo Republic  Second Place - OGP 11U Blue Boys




D2 Girls - Gold Division


First Place - Stanford Second Place - Flames BC Red




D2 Girls - Silver Division


First Place - Sparks Second Place - Flames BC White




D3 Boys - Gold Division

First Place - Lakers Second Place - Brea Ballers




D3 Boys - Silver Division

First Place - HCE Minions Second Place - Buckeyes




D3 Girls - Gold Division

First Place - Brea Ballers Second Place - Flames BC




D3 Girls - Silver Division


First Place - Lady Mambas Second Place - Shooting Stars



D4 Coed

First Place - Mambas Second Place - Lakers



2022 SPRING OPENING TOURNAMENT WINNERS


D2 Boys - Bucks D2 Girls - Stanford





D3 Boys - Lakers D3 Girls - Brea Ballers





D4 Coed - Mambas




2022 February 3v3 Tournament Winners

D2 Boys

First Place - Attack   Second Place - Bucks



D2 Girls

First Place - Dubz Second Place - OPG




D3 Coed
 
Minions




D4 Coed

First Place - CAVS Second Place - Buckeyes




 

2021-22 Winter Closing Playoff Winners

D2 Boys - Gold Division

First Place - Blue Devils Second Place - Bucks




D2 Boys - Silver Division

First Place - OGP 11U Boys Second Place - Warriors





D2 Girls

First Place - Duke Second Place - Mendiola Magic Girls




D3 Coed
 
First Place - Swoosh Second Place - ALR Rise

 


D4 Coed

First Place - Cavaliers Second Place - Mambas




 


2021-22 Winter Opening Tournament Winners


D2 Boys

First Place - PF Hoops Second Place - Blue Devils Third Place - Bucks




D2 Girls

First Place - Duke Second Place - OGP 12U Girls Third Place - Mendiola Magic Girls




D3 Coed
 
First Place - ALR Future Second Place - Buckeyes Third Place - ALR Rise




D4/D5 Coed

First Place - Mambas Second Place - Clippers Third Place - Lakers





Site Links

Contact Us

Top Ballers

18543 Yorba Linda Blvd. #308 
Yorba Linda, California 92886

Email Us: [email protected]
Phone : 714-485-7618
Copyright © 2024 Top Ballers, Inc.  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Login